Zabawa „Ja mam… kto ma..?” to świetny sposób na trenowanie uwagi, ćwiczenie spostrzegawczości słuchowej, czy kreowanie sytuacji doskonalącej umiejętność cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.

Wykorzystywane w terapii mogą posłużyć do poszerzania słownika dziecka, utrwalania nazw zwierząt, stosowania się do ustalonych reguł, zachowania schematu wypowiedzi, stymulowaniu spostrzegawczości wzrokowej (można zagrać w domino).

Mój sposób na jej przeprowadzenie z wykorzystaniem kart „Panda Ada poznaje polskie zwierzęta” jest umieszczony na odwrocie pudełka z kartami:

Na zakończenie zabawy, przed kolejnym rozdaniem można zachęcić uczestników do ułożenia rymowanki… taak ciągle o krzesaniu kreatywności 😉

np:

„Tej karty już nie ma, skończyła się gra
potasuj i rozdaj, niech zabawa trwa”

 

 

 

Możemy szukać różnych wariantów. Hołduje zasadzie” masz przepis- zmodyfikuj go pod siebie, dodaj coś nowatorskiego, zachęć innych do twórczego myślenia, pobudź swoją i innych wyobraźnię!”

 

  1. Do wypowiadanej nazwy zwierzęcia dodajemy dźwięk , nie narzucamy go , najczęściej będzie to dźwięk pasujący do zwierzaka (nie wszystkie je wydają), ale kolejna rozgrywka już ma znamiona kreatywności, bo pojawią się dźwięki, które wydają nasze ręce, nogi, języki, nos itp.
  2. Do wypowiadanej nazwy zwierzęcia dodajemy kolor np: -Ja mam Pandę Adę, kto ma brunatną świnkę?; -Ja mam brunatną świnkę, kto ma pręgowanego / tęczowego / pozłacanego kota? itd. (kolory mogą się zgadzać z tymi na obrazku, ale większym zaangażowaniem wyobraźni będzie ustalenie, że mają być zupełnie inne)
  3. Nie wypowiadamy nazwy zwierzęcia, tylko wywołujemy je przez opis np: -Ja mam Pandę Adę, kto ma zwierzę lubiące taplać się w błocie?; – Ja mam zwierzę lubiące taplać się w błocie. To świnia. Kto ma zwierzę, które miauczy? itd.
  4. Z poleceniami ruchowymi np: „Ja mam Pandę Adę, kto ma świnkę zrobi podskok”; „Ja mam świnkę (dziecko zrobiło podskok), kto ma kota głośno ziewa” itd.

Mam nadzieję, że pomysły mnożą się w głowie 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *